Poprzedni temat :: Następny temat
tabletki/zastrzyki wczesnoporonne dla psa
Autor Wiadomość
Anita 

Wysłany: 2011-08-02, 10:39   tabletki/zastrzyki wczesnoporonne dla psa

Witam :)
Mojej siostry suczka (owczarek niemiecki) ma cieczkę, (tydzien) niestety w nocy zakradł się do niej kochanek, (mały kundel) nie wiadomo czy ją pokrył ale siostra widziała go już dwa razy u niej, skubaniec przedostał się przez kojec, jakim cudem to nie wiem.
Ama proszę poradź co ona może zrobić? na razie nie ma jak do weterynarza sie dostać bo mąz pracuje od rana do 21, jaki długi jest okres w którym może coś podać pieskowi, siostra nie chce zostać babcią tak szybko. :)

Ama 
Czas na kawkę ;)

Wysłany: 2011-08-02, 13:51   

Jest taki preparat ALIZIN w zastrzykach, do spędzania ciąż u psów, bardzo bezpieczny. Do 40go dnia po kryciu można go zastosować. Zastrzyk podaje się dwukrotnie w odstępie kilkudniowym. Badanie zwierzaka i podawanie Alizinu musi zrobić wet.

To nie czarny kot napotkany przynosi pecha, ale ciemny kmiot. A ludzie jak zwykle powtarzają tylko to co im wygodne!

siostra_adminki 
Robi Rozeznanie

Wysłany: 2011-08-02, 14:10   

Witam , właśnie dużo czytałam o ALIZIN, przede wszystkim jest bezpieczny , a to chyba najważniejsze. Słyszałam , że podanie Alizinu jest drogie to prawda? , chodzi mi o cenę mniej więcej.

[ Dodano: 2011-08-02, 14:18 ]
Musimy zapodać jej ten zastrzyk , bo nie możemy sobie pozwolić na tak brzydkiego ojca dla szczeniaczków :rotfl:

[ Dodano: 2011-08-02, 14:33 ]
Ama, mam jeszcze jedno pytanko <dzwonię do mojego weta i nikt nie odbiera> Duże jest prawdopodobieństwo ,ze w 7-8 dniu cieczki została skutecznie pokryta? czy to raczej indywidualna sprawa, w sumie każdy pies ma inny organizm. Ja to w ogóle jestem skłonna do sterylizacji , lecz mój mąż nie za bardzo jest za tym pomysłem. A suki po sterylizacji nie mają odchyleń w zachowaniu?<chodzi mi głownie o agresję w pozniejszym czasie>

Ama 
Czas na kawkę ;)

Wysłany: 2011-08-02, 18:33   

Alizin wymaga podania dwóch dawek w odstępie 24 godzin. Zatem na 30-kilogramową sukę potrzeba 2x10ml leku. Na twoją owczarkę będzie chyba więcej. Koszt samego Alizinu to około 100 zł za 10ml plus koszt podania (wet). To droga sprawa dla dużego psiaka. Był jeszcze preparat Mesalin, ale nie został ponownie zarejestrowany, no i podawano go wyłącznie kilka dni po kryciu.
Jest jeszcze inna droga rozwiązania problemu: natychmiastowa eutanazja szczeniąt zaraz po urodzeniu; jeśli nie masz pewności, że znajdziesz dobre domy dla szczeniaczków... zawsze jest to lepsze niż skazywanie miotu na włóczęgę i schroniska. Pomyśl koniecznie o sterylizacji lub antykoncepcji dla suni, zwłaszcza gdy ma sprytnego adoratora. Bo poza problemem związanym z ciążą jest jeszcze inny - psy tak jak ludzie cierpią na schorzenia weneryczne; najgroźniejszym jest tzw. guz Stickera, złośliwy nowotwór jedyny w swoim rodzaju - przenoszony jako zakaźny drogą płciową lub od matki.

Jeśli chodzi o sterylizację zwierząt, to my, ludzie zawsze patrzymy na zwierzaki jak na siebie :D
Tymczasem sfera seksualna zwierząt jest nieco inna - nie identyfikują się z atrakcyjnością płciową i erotyką jako taką, ta sfera po prostu nie istnieje. Wysterylizowany zwierzak jest nawet szczęśliwszy, bo nie musi znosić stresu prokreacyjnego (suka goniona przez psy jest przerażona, zestresowana, pies goniący sukę działa mechanicznym instynktem i gdy się zgubi, przeżywa dramat). Zwierzęta psychicznie nie mają potrzeby posiadania potomstwa. Owszem - instynktownie wychowują maluchy, ale nie jest im samym to potrzebne do szczęścia. Po sterylizacji instynkt dominacji w stadzie u psa ulega zagaszeniu w przeciągu kilku miesięcy. Nawyki i czynności, emocjonalność zaś zostają w zasadzie do końca życia te same - chęć do znaczenia terenu (gdy sterylizacja była późno), zabawy, czuwanie itd. Może być tak (i często tak jest) że zwierzak przeprogramowuje swoją energię popędu płciowego na opiekę nad stadem, darzy właścicieli większym uczuciem, opiekuńczo matkuje i ojcuje stadu. Sterylizacja w 20% przypadków może prowadzić do otyłości; z jednej strony brak hormonów i potrzeb uganiania się za prokreacją, z drugiej - tendencja do błogiego, bezstresowego relaksu w domowych pieleszach :D Wystarczy zmodyfikować jedzenie i wydłużyć spacery by problem przestał istnieć. Zwierzaki sterylizowane żyją dłużej i szczęśliwiej, więc nie ma obaw. Przed ostateczną decyzją w kwestii zabiegu powinno się zrobić psiakowi ekg i badanie krwi.

To nie czarny kot napotkany przynosi pecha, ale ciemny kmiot. A ludzie jak zwykle powtarzają tylko to co im wygodne!

siostra_adminki 
Robi Rozeznanie

Wysłany: 2011-08-02, 19:10   

Dzięki za wyczerpującą odpowiedz :)

Bogda 

Wysłany: 2011-08-02, 21:29   

..

..

Ama 
Czas na kawkę ;)

Wysłany: 2011-08-03, 00:39   

A jak smutno widzieć małe kotki, bezdomne i chore, zamarzające i ginące pod kołami albo z rąk sadystów? Tkwiące w schroniskach jak w więzieniach na dożywociu?
KOCHAJ - NIE ROZMNAŻAJ I NIE PORZUCAJ...

Odpowiedz do tematu