Poprzedni temat :: Następny temat
rybki :)
Autor Wiadomość
szyszunia 
szyszunia

Wysłany: 2011-01-31, 08:09   rybki :)

zakładam nowy wątek, bo nie mogłam znalezc podobnego, prosze akwarystów, starych i młodych o pisanie porad dotyczących utrzymania i hodowania rybek, posiadam 6 :D w tym dwa welonki, które chyba sa parka ;) usypiaja przytul;one buzkami :D

rafi1972 

Wysłany: 2011-01-31, 08:32   

z rybek to ja lubię smażone i wędzone :gafa: :hahaha:

tygrys 

Wysłany: 2011-01-31, 08:32   

ja tez sie nie znam :bezradny:

"Określ, co sprawia że dobrze się czujesz i zacznij robić tego więcej "

.

ana555 

Wysłany: 2011-01-31, 11:09   

szyszunia, a co chciałabyś wiedzie na temat rybek?
Ja miałam rybki :) i glonojada na całe akwarium :boje sie:

rafi1972 

Wysłany: 2011-01-31, 11:29   

aha, jeszcze w śmietanie i w pomidorach śledzie lubię :hahaha:

szyszunia 
szyszunia

Wysłany: 2011-01-31, 11:32   

normalnie chciałabym wiedziec wszystko :D , ale jakies porady mile widziane ;) jak juz sobie uloze pikne akwarium, bo troche dalam d... znaczy nie ja tylko glupi zoolog i zaczelam hodowle od d... strony, na razie wlacze z tymi niedogodnosciami , ale w najblizszym czasie rybki beda mialy piekne otoczenie i wam pokaze, wiec wracajac do sedna - zalozylam taki temat , bo rybki sa piekne i chcialabym wiedziec o nich wszystko... a rafi wedzone sa pyszne, ostatnio wyladowalam na larynogologii z oscia w krtani, matko jak cierpialam ...

Ama 
Czas na kawkę ;)

Wysłany: 2011-01-31, 14:43   

Z akwariami u nas było tak: najpierw założyliśmy 20 lat temu akwarium 60 l, z gupikami i pospolitymi innymi rybciami. Było kupę lat. Potem na jakieś dziesięć lat zaangażowałam się już sama, bez taty, w hodowlę bardziej komercyjną. Do pomocy miałam znajomego ichtiologa, który zresztą kupował zamówione gatunki rybek. Komercyjnie z sukcesem hodowałam brzanki, molinezje w kilku odmianach, platki czerwone, żałobniczki. Sprzedaż pomagała mi nie dokładać do hobby :D
Kupiłam fachowe księgi, sprzęt i hodowla rozrosła się do dwóch 250 litrowych, dwóch 80 litrowych i dwóch 20 litrowych akwariów. Żeby się nie zarobić na śmierć, wszystko obsługiwała pompa Fluval z deszczownią i stacją biopomp (raz na pół roku przychodził fachman to czyścić, ja się nie odważyłam) oraz automaty do karmienia narybku. W głównym akwarium trzymałam moje najukochańsze - sumika afrykańskiego "opaczka", glonojady, bocje, wielkopłetwa i kiryski, oraz najpiękniejsze rakiety akwariowe - danio olbrzymie. Były tam jeszcze inne, sporo różnych bystrzyków.
A potem pożegnałam się z rybkami, bo zamążpójście i wyjazd w drugi koniec kraju... :beczy:

Jeśli będę w stanie pomóc , polecam swoją skromną osobę. A oto kilka podstawowych rad dla dobrego początku hodowlanego:
1. Im większe akwarium, tym mniejszy kłopot z zachowaniem czystości wody i równowagi biologicznej.
2. Do wody nie należy dodawać oczyszczaczy, nawozów, innych reklamowanych w sklepach świństw.
3. Rybki i rośliny dobieramy według klucza: podobne temperatura wody i pożywienie, ale inne miejsca żeru: sumiki na dno, glonojad na szybę, danio pod lustro wody, mieczyki i molinezje na środkową część akwenu.
4. Na początek proste w hodowli gatunki: gurami srebrne lub plamiste, gupiki, mieczyki, molinezje, sumiki, bystrzyki.
5. Rybek długopłetwych i wąsatych nie trzymamy z brzankami, które w nocy mogą takie rybki mocno kaleczyć!
Grzałki akwariowe powinny mieć sprawny termostat a napowietrzenie powinno delikarnie mieszać wodę tak, by w prawie całym akwarium był jej lekki ruch.
6. Usuwamy ślimaczą ikrę skąd się da, ślimaki może są i ładne, ale w akwarium to szkodniki! Wyjątkiem są duże akwariowe "kanadyjczyki", one czyszczą muł z odpadków, które mogą jeść.
7.Akwarium powinno być właściwie przykryte i oświetlone.
8. Oświetlenie powinno być tak dobrane, pH wody też, żeby w akwarium nie pojawiły się sinice - usunięcie tego świństwa jest mało wykonalne, w zasadzie wszystko się wywala do śmieci lub wygotowuje... Lepiej doświetlić i mieć zielone glony, niż niedoświetlić i złapać sinice.
9. Lepiej pytać doświadczonego akwarysty niż sprzedawców, zwłaszcza w kwestii doboru ryb!
10. Nie przekarmiać rybek, a w jeden dzień w tygodniu można wcale ich nie nakarmić.

Ale się wymądrzyłam... :[

To nie czarny kot napotkany przynosi pecha, ale ciemny kmiot. A ludzie jak zwykle powtarzają tylko to co im wygodne!

szyszunia 
szyszunia

Wysłany: 2011-01-31, 16:43   

tia.... wlasnie brzanke oddalam kolezance nazwala ja mietek, kryzla mi zuzie :/ , ech.... chyba wydrukuje te rady ;) a serio pisz co tam wymyslisz Ama :* zawsze to lepiej miec wiadomosci z pierwszj fachowej reki :)

Jolinek 

Wysłany: 2011-01-31, 18:42   

Szyszunia , miałam akwarium ( ok. 150L. ) ponad 15 lat , były różne rybki ale najbardziej polecam neonki - żyją w stadzie ,bardzo są wdzięczne i przyjazne , co do odkurzacza , czyli glonojada , radziłabym uważać im starszy tym bardziej agresywniejszy - zjada małe rybki ( drapieżnik). Gupiki - są śliczne , szybko się rozmnażają - polecam :) Bojowniki - samiec -cudo , godzinami można patrzeć jak sie wdzieczy do swojej partnerki :) ale nie może być innych rybek ( nie polecam przykładania do szyby lusterka , jest to bardzo stresujące dla samca :( ) Mieczyki , piękne okazy :) . Co do napowietrzania wody w akwarium , miałam różne dziwactwa ale najbardziej polecam FILTR KASKADOWY ZEWNĘTRZNY :taak:

To na razie tyle z mojego doświadczenia

Ama 
Czas na kawkę ;)

Wysłany: 2011-01-31, 19:04   

A jakiej wielkości jest to akwarium, no i czy jest szerokie czy może długie wąskie?

Na 10 litrów pojemności liczy się parkę ryb średnich lub jedną większą. Jak jest ryb za dużo, to woda się kisi, ryby zresztą także, bo mają za ciasno.

Przykładowa obsada akwarium 40 litrowego dla początkujących:

- parka platek;
-parka molinezji;
- 4 sztuki bystrzyków neonowych (będą pływać w stadku)
- kirysek
- gurami plamisty lub marmurek.

Odradzam na początek hodowli takie ryby jak
-szczupieńczyki i pryskacze (byle hałas i zabijają się wyskakując z wody)
-skalary (wrażliwe na parametry i temp. wody)
-pyszczaki oraz karaski "złote rybki" (demolują akwaria i szkodzą innym rybkom)
-paletki (to najwyższa klasa akwarystyki i nawet asy tej dziedziny mają ciągłe problemy hodowlane)

Początkujący akwarysta, jeśli ma spore akwarium, większe od 60 litrów, może śmiało wziąć się za hodowlę przepięknych odmian pielęgnic. Ale wtedy całe akwarium należy specjalnie dla nich urządzić, no i nie wpuszczać do nich innych ryb.

Jeszcze słówko o roślinkach akwariowych:
Choćby najpiękniejsze, zanim się włoży do swojego akwarium, trzeba je obejrzeć (ikra, robale, przywry) i na kwadrans zanurzyć w leciutko różowym roztworze nadmanganianu potasu!

I o karmach:
Ja cenię i handluję karmami firmy Tropical, śmiało je polecam. Zwłaszcza płatki. Ale pamiętajcie - ważny jest dobór ich rodzaju, bo co innego jedzenie dobarwiające, a co innego dla rybek roślinożernych, czy ikrorodnych - te jedzą głównie plankton...
Pokarm żywy - można łowić w stawie, pod warunkiem jego niewątpliwej czystości. Można kupić żywy i mrożony w sklepach zoologicznych.
Z naszej kuchni można raz w tygodniu dać ociupinkę:
- chudego twarogu,
-skrobanego surowego mięsa ryby lub drobiowego, wołowego;
-żółtka na twardo,
sparzoną sałatę posiekaną lub porwaną w kawałeczki (dla np. molinezji i gupików, zwłaszcza gdy brakuje im w akwarium zieleninki glonowej). Ale nie przesadzajmy, bo nadmiar szkodzi i wodzie, i rybkom.

To nie czarny kot napotkany przynosi pecha, ale ciemny kmiot. A ludzie jak zwykle powtarzają tylko to co im wygodne!

szyszunia 
szyszunia

Wysłany: 2011-02-01, 14:08   

uff.. mam 40 litrów :) ide dokupic dzis im reszte, bo jak mówiłam, dziecko mi sie zaczelo drzec ze chce rybke i dziadek mu sprezentowal zlota w kuli :mlotek: dolozylam dokupilam akwarium , i zalozylam, ale wyczytalam ze od d.. strtony zaczewlam wiec powoli im zaczynam dogadzac, woda co prawda metna troszku, ale plywaja spokojnie, wiec dzis jej nie bede wymieniala , tylko odmule, zrobie krajobraz i doleje odstanej wody, stoi od wczoraj... no i filtr zmienie, bo dostalam od siostry ale cos dziwnie cicho i wolno pracuje... ech jakie mam piekne rybki, nawe Jagoda mnie wczoraj muskala po palcu jak je karmila :D oczywiscie pokarm mam tropical :D

Ama 
Czas na kawkę ;)

Wysłany: 2011-02-03, 02:47   

Dla złotych rybek kup raczej roślinki sztuczne i żwirek, bo przekopują akwarium i piasek zamula filtry. W akwarium wielogatunkowym unikaj tych ryb co mogą oskubywać złotym płetwy.
Jak woda robi się mleczna, to znaczy że w świeżej czasowo zamieszkały pierwotniaki; niezbyt groźne, ale woda nieładna. Możesz dolać do wody roztwór soli kuchennej, jeśli bardzo mętna będzie dłużej niż 3-4 dni. Na 10 litrów to będzie nie więcej jak płaska łyżeczka. Po kilku dniach zasolenia stopniowo wymień część wody, ja wymieniałam 1/3 pojemności na dwie tury. Możesz też nie solić, a podnieść temp. wody powolutku do 30-32 stopni cały czas silnie ją natleniając, ale wyjmij roślinki. 8 godzin i powracasz powoli do temp. 20-24 st. Ten sposób jest dobry także na różne rybie infekcje.

Odpowiedz do tematu